Turbo Tamiri

Zamanla meydana gelen turbo arızalarında 20 yıllık tecrübemiz ile turbo tamir revizyon hizmetini Ankara Şaşmaz sanayi sitesinde bulunan iş yerimizde yapmaktayız. Binek ticari araçlara, tır, kamyon, iş makinası araçların arıza yapan turboları firmamızda tamir etmekteyiz. Ses balans ayarı, güç kontolü ve her türlü yeni revizyonlu turboların satışlarını yapmaktayız. Arızalı turboların revizyonu bir gün gibi kısa sürede yapılarak adrese teslim edilmektedir. Ankara içi ücretsiz turbo kontrolü yapmaktayız. Ayrıca istenilen adrese turbo gönderim yapmaktayız.Hepiniz turbo lafını duydunuz. Ama nasıl çalıştıklarını ne kadar biliyorsunuz? Bu kılavuzda, turboların giriş ve çıkışlarına, yararlarından ve dezavantajlarından normal emişli motorlardan nasıl farklı olduklarına bakıyoruz.

 

Turbo nedir?

Bir turbo, bir motordan yayılan atık egzoz gazlarından yararlanmak için kullanılan bir türbin ve hava kompresöründen oluşan bir bileşendir. Silindirlere daha fazla hava uygulayarak motorun daha fazla güç üretmesine yardımcı olur.

 

Turbo Nasıl Çalışır?

Turbolar, bir ucunda türbin çarkı, diğer ucunda bir kompresör çarkı bulunan bir şafttan oluşur. Bunlar, boşalan egzoz gazlarının yüksek bir basınçta girdiği bir giriş portuna sahip salyangoz şeklinde bir muhafaza ile kaplıdır. Hava türbinden geçerken, türbin döner ve kompresör bununla döner, sıkıştırılır ve çıkış ağzından dışarı aktarılan çok miktarda hava çeker.

Bir boru, bu basınçlı havayı silindirlere ulaşmadan önce havayı soğutan bir ara soğutucu vasıtasıyla silindirlere geri besler. Turbolar bu kadar yüksek hızlarda (250.000 RPM'ye kadar) çalıştıklarından, çok sıcak çalışmadığından emin olmak için genellikle bir yağ soğutma sistemine sahiptirler. Çoğu sistem, motor çok fazla takviye ürettiğinde fazla gazı turboşarjdan uzaklaştırmak için kullanılan ve 'dönme hızını sınırlayarak türbine zarar gelmesini önleyen' boşaltma kapısı 'olarak bilinen bir valf içerir.

 

Turbolu motorlar, emme valfine daha fazla hava çekmek için boşa giden egzoz gazlarını kullanmaları nedeniyle standart motorlardan farklıdır. Doğal emişli motorlar, havayı motora çekmek için doğal hava basıncına güvenirken, turbolar bu işlemi hızlandırarak daha ekonomik güç üretir.

 

Turboların Faydaları Nelerdir?

Turbo bir dizi avantaj sunar, bu yüzden şimdi modern otomobillerde neden bu kadar popülerdirler? Burada, turboşarjlı bir motorun artı noktalarını listeliyoruz. 

Güç

Turbolar aynı ebattaki motorda daha fazla güç üretir. Bunun nedeni, pistonun her strokunun doğal emişli motorlardan daha fazla güç üretmesidir. Bu, daha fazla otomobilin artık daha büyük ve daha az ekonomik birimlerin yerine daha küçük, turboşarjlı motorlarla donatıldığı anlamına geliyor.

Ekonomi

Turboşarjlar daha büyük, doğal emişli motorlarla aynı güç çıkışını üretebildiğinden, daha küçük, daha hafif ve daha ekonomik motorların kullanımına zemin hazırlar. Şimdi, tüm modern dizel otomobiller bir turboşarj ile donatılmıştır, yakıt ekonomisini iyileştirir ve emisyonları azaltır.

 

Tork ve Performans

En küçük motorlarda bile, turboşarjlar daha fazla tork üretir, özellikle devir aralığını düşürür. Bu, otomobillerin şehir etrafında harika olan ve motorun otoyollarda ve A yollarında daha yüksek hızlarda daha rafine hissetmesine yardımcı olan güçlü, nippy performansından faydalandığı anlamına gelir. Düşük hızlarda, küçük turboşarjlı motorlar ürettikleri tork nedeniyle daha büyük, doğal emişli motorlarla donatılmış araçlardan daha uzağa gidebilirler.

 

Sessiz Motorlar

Turboşarjlı bir motordaki hava daha fazla boru ve parçadan filtrelendiğinden, emme ve egzoz gürültüsü azaltılır ve arıtılır, böylece daha sessiz ve pürüzsüz bir motor gürültüsü elde edilir - belki de turboşarjlı bir motorun en beklenmedik faydalarından biri.

Ve Dezavantajları Nelerdir?

Turbolar gittikçe daha popüler hale gelirken, aşağıda listelediğimiz bazı tuzaklar var.